6 ZIMOWYCH ZABAW NA FERIE
Zima w tym roku obchodzi się z nami łagodnie. Śniegu jak na lekarstwo, temperatury nie zawsze poniżej zera a tu ferie za pasem. Co robić z dzieciakami, kiedy sanki kurzą się w piwnicy?
Podsyłamy kilka pomysłów na zabawy ze śniegiem i lodem, nawet jeśli na zewnątrz śniegu i mrozu brak. Dzieciom na pewno spodoba się burza śnieżna w słoiku czy kryształowa śnieżka.
ŚNIEGOWE KULE
Co nam będzie potrzebne?
- woda
- soda
- brokat
- farby plakatowe lub barwniki spożywcze.
W tym przypadku dobrze będzie zaopatrzyć się w większe ilości sody. W sklepach internetowych można ją kupić na kilogramy i jest to wydatek rzędu ok 7 zł za kg.
Do miski wsypujemy sodę, brokat oraz barwniki lub farby. Następnie, bardzo powoli i w małych ilościach dodajemy wodę, cały czas ugniatając masę. Wodę najlepiej wlewać łyżeczką, by nie przedobrzyć.
Będziecie wiedzieć, że masa jest gotowa, kiedy uda się Wam ulepić z niej pierwszą śniegową kulę.
Powodzenia!
MROŹNY WULKAN
Co nam będzie potrzebne?
- śnieżna masa przygotowana według przepisu powyżej
- ocet
- plastikowa butelka z korkiem
Zanim przystąpimy do budzenia wulkanu dobrze będzie zabezpieczyć miejsce zabawy plastikowym obrusem. Oszczędzi nam to kilku minut przy sprzątaniu.
Masę przekładamy na stół i lepimy z niej stożek wulkanu. Jeśli masy jest dużo możemy pozwolić każdemu dziecku wykonać własny wulkan, choćby malutki.
Następnie, do butelki z korkiem, w którym wcześniej zrobiliśmy dziurkę, wlewamy ocet. Wulkany polewane octem zaczną buzować, bulgotać i syczeć – zupełnie jak ich prawdziwe odpowiedniki.
BURZA ŚNIEŻNA W SŁOIKU
Co nam będzie potrzebne?
- słoik
- oliwka dla niemowląt
- biała farba
- opalizujący brokat
- Alka Seltzer lub Pluszz (lub inne musujące tabletki)
Słoik napełniamy oliwką w 3/4. Białą farbę mieszamy z wodą, by nabrała konsystencji mleka i dosypujemy brokat.
Tak powstałą mieszankę dolewamy do słoika z oliwką, wypełniając go niemal po brzegi.
Teraz wystarczy dodać musująca tabletkę Pluszzz i obserwować, co się będzie działo. Dobra zabawa murowana.
MROŹNE BAŃKI
Co nam będzie potrzebne?
- 1/2 kubka płatków mydlanych
- 1/2 kubka cukru
- 3 kubki gorącej wody
- druciki kreatywne “wyciorki”
- cienkie rurki do dmuchania baniek
By ten eksperyment się powiódł na zewnątrz musi być mróz.
Wszystkie te składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać. Cukier sprawi, że bańki będą trwalsze i nie pękną od razu. Drucik wyginamy na końcu w pętelkę. Dmuchamy bańkę za pomocą rurki i przenosimy ją na różdżkę. Teraz wystarczy poczekać aż na powierzchni bańki zaczną się pojawiać pierwsze mroźne kwiaty.
ŚNIEG
Co nam będzie potrzebne?
- soda
- pianka do golenia
Które dziecko nie lubi bawić się śniegiem? Tym lepsza zabawa jeśli śnieg można formować gołymi rękami bez obaw o odmrożenia. Śnieg z tego prostego przepisu jest gładziutki, milutki a do tego naturalnie chłodny i pachnący.
Do wykonania śniegu potrzebujemy większa ilość sody. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w jednym ze sklepów internetowych, które sodę sprzedają na kilogramy. Nie jest to duży wydatek, ok 7 zł/kg. Zwykle zużywa się ok jednego opakowania pianki do golenia na kilogram sody.
Do miski wsypujemy sodę i bardzo powoli, cały czas ugniatając, dodajemy piankę. Gotowy śnieg powinien być kleisty, ale nie zbyt rzadki.
KRYSZTAŁOWE ŚNIEŻKI
Co nam będzie potrzebne?
- borax, ewentualnie sól lub cukier
- woda
- patyczki kreatywne “wyciorki”
- sznurek lub nitka
- olówek
- słoik
Wyciorek tniemy na krótsze odcinki i formujemy z niego gwiazdkę. Im starsze dzieci tym wzór może być bardziej skomplikowany. Do gwiazdki przyczepiamy sznurek – posłuży on później do zawieszenia jej na ołówku.
Wodę gotujemy. Następnie, na każdy kubek gorącej wody wsypujemy 3 łyżki boraxu. Mieszamy dopóki borax się nie rozpuści. Tak przygotowaną substancję przelewamy do słoika zanurzając w niej nasza gwiazdkę, jak to pokazuje zdjęcie. Słoik odstawiamy na ok 5 godzin, a najlepiej na całą noc, w ciepłe miejsce. Po odparowaniu wody naszym oczom powinna ukazać się cudowna, kryształowa gwiazdka, którą można udekorować np. okno.
Jeśli boicie się używać boraxu w zabawie z dziećmi, można użyć soli lub cukru przygotowując roztwór w taki sam sposób, jak to jest opisane powyżej. Jednak uformowanie się kryształów na gwiazdce potrwa ok tygodnia. Z boraksem jest po prostu szybciej.