CZYM SIĘ BAWIĆ W GRUPIE?
Organizowanie dzieciom zabawy nie jest łatwe. Wiedzą to najlepiej osoby pracujące z dziećmi na co dzień oraz rodzice. Dzieciaki szybko się nudzą, więc opiekunowie muszą się wznieść na wyżyny kreatywności, by zaspokoić potrzeby swoich podopiecznych.
W organizowaniu dzieciom czasu z pewnością przydają się akcesoria. Najpopularniejszym z nich jest chusta animacyjna. Jest jednak tak często wykorzystywana w zabawie, że dziś trudno zaproponować małym psotnikom coś, czego by jeszcze nie znały. Czym więc bawić się w grupie? W tym poście chcemy Wam przybliżyć NOWE AKCESORIA, a także zaproponować kilka zabaw z ich wykorzystaniem.
MATA ANIMACYJNA
To absolutny hit na rynku animacji. Długi, kolorowy prostokąt z otworami i uchwytami stwarza nowe pole do zabawy.
Jak można ją wykorzystać?
1 .Porządki Krecika
Jeden z uczestników jest Krecikiem i wchodzi pod matę, pod którą zgromadzone są jego “śmieci” (lekkie przedmioty). Pozostałe dzieci trzymają naprężona matę. Na hasło prowadzącego Krecik rozpoczyna porządki, wyrzucając do góry przez dowolne otwory w macie po jednym przedmiocie. Zadaniem pozostałych uczestników jest złapanie krecikowych śmieci zanim spadną na matę lub podłogę.
2. Spadające spodnie
Prowadzący wyznacza trasę zabawy np. od ściany do ściany. Dzieci dzielą się na zespoły z parzystą liczbą uczestników. Każdy z członków zespołu zajmuje miejsce na wybranym kolorze maty – wkłada nogi do otworów i trzymając za uchwyty, podciąga matę do wysokości pasa tak, jakby podciągał spodnie. Zespół ma za zadanie przejść wyznaczona trasę według poleceń prowadzącego np. kałuża – dzieci wykonują 5 podskoków, gałęzie – przejść 10 kroków kucając.
3. Sznurowadło
Dzieci dobierają się w pary i po kolei starają się zasznurować matę tak, jakby sznurowały buta, przewlekając linę między otworami.
CHUSTA ANIMACYJNA DO MALOWANIA
Chusta animacyjna do malowania to nowa odsłona popularnej chusty animacyjnej. Chusta jest wykonana z białej półprzezroczystej tkaniny, po której można rysować zmywalnymi markerami. Po skończonej zabawie wystarczy chustę wypłukać w ciepłej wodzie, wysuszyć i można bawić się dalej.
Jak można ją wykorzystać?
1. Chustowy Twister
Dzieci malują na chuście różne kolorowe kształty (trójkąty, prostokąty, koła). Następnie zajmują miejsca wokół chusty. Na hasło prowadzącego “lewa ręka na trójkąt” dzieci wykonują polecenie. Zabaw trwa dopóki wszystkie dzieci nie postawią rąk i nóg na chuście. W przypadku większej ilości dzieci zabawę można przeprowadzić w grupach.
2. Dżungla
Dzieci malują na chuście zwierzęta mieszkające w dżungli. Następnie ustawiają się tyłem do rozłożonej na podłodze chusty, w odległości ok 1 m od jej krawędzi. Dzieci po kolei rzucają za siebie woreczek z grochem i naśladują odgłos zwierzątka, najbliżej którego upadnie woreczek.
CHODNIK ANIMACYJNY
Chodnik animacyjny to ponad 4-metrowej długości tęcza, która szybko pobudzi dziecięcą wyobraźnię i podsunie nowe pomysły na zabawę.
Jak można go wykorzystać?
1. Zgadywanka rozwijanka
Przed rozpoczęciem zabawy prowadzący zawija w chodnik 5 przedmiotów-wskazówek tak, by dzieci ich nie widziały (np. nożyczki, frotkę, szczotkę do włosów, sionkę, próbkę szamponu). Każdy z przedmiotów umieszcza na jednym z kolorów a na ostatnim umieszcza kartkę z hasłem, które łączy wszystkie przedmioty (fryzjer). Prowadzący rozpoczyna zwijanie chodnika od pola z karteczką. Dzieci rozwijają kolory chodnika wyciągając kolejne wskazówki i starają się odgadnąć hasło. Sprawdzenie odpowiedzi następuje po całkowitym rozwinięciu chodnika.
2. Rajdówka
Dzieci siadają na chodniku, trzymając uchwyty po obu stronach. Prowadzący jest pilotem i na jego hasła wszyscy uczestnicy wykonują ruchy ciałem takie, jak przy jeździe rajdowym samochodem np. gaz – dzieci odchylają się do tyłu, slalom – pochylenie najpierw w prawo, potem w lewo.
MINI CHUSTY ANIMACYJNE
Mini chusty to młodsze siostry popularnej chusty animacyjnej. Mini chusty zostały stworzone z myślą o zabawach w parach i mniejszych grupach, ale idealnie sprawdzają się także w zabawach integracyjnych z większą ilością uczestników.
Jak można je wykorzystać?
1. Kryjówka
Z grupy uczestników wybieramy kilka par, które będą trzymały mini chusty – kryjówki. Pozostałe dzieci pląsają swobodnie do muzyki. Na znak prowadzącego np. zatrzymanie muzyki, dzieci muszą jak najszybciej schować się pod najbliższa mini chustę. W pierwszej turze zabawy pod jedną mini chustę może się schować 3 dzieci, w drugiej 2, a w trzeciej turze już tylko jedno dziecko. Wygrywają uczestnicy, którym w ostatniej turze udało się znaleźć kryjówkę.
2. Nosidło
Dzieci dobierają się w pary wyposażone w mini chustę. Prowadzący przygotowuje przedmioty do przenoszenia np. piłeczki i wyznacza trasę biegu. Zadaniem każdej pary jest jak najszybsze “załadowanie” przedmiotów na chustę oraz przeniesienie ich wyznaczona trasą tak, bi żaden nie spadł z mini chusty.
WĄŻ ANIMACYJNY SPACEROWY
To nowa odsłona popularnego węża spacerowego. Wąż animacyjny został wyposażony w napki, dzięki którym można spiąć go w okrąg lub dopiąć drugiego węża.
Jak można go wykorzystać?
1. Spacer z przewodnikiem
Prowadzący ustawia tor przeszkód z krzeseł, pachołków lub piłek. Jeden z uczestników zabawy, który zgłosił się na ochotnika, zostaje Przewodnikiem i chwyta czerwony uchwyt przy pysku węża. Reszta dzieci łapie za pozostałe uchwyty i zamyka oczy. Zadaniem Przewodnika jest takie poprowadzenie swojej grupy, by nikt nie dotknął przeszkody.
2. Wąż – sprint
Przed rozpoczęciem zabawy należy spiąć węża w okrąg. Uczestników dzielimy na dwie grupy. Jeden z zawodników wąż-sprintu wchodzi do okręgu i na znak prowadzącego biegnie do wyznaczonego punktu i wraca. Do okręgu wchodzi kolejna osoba z grupy i biegną we dwoje. Bieg trwa dopóki wszystkie osoby z grupy nie znajdą się w środku okręgu. Jeśli grupa liczy więcej osób kolejni uczestnicy mogą trzymać się uchwytów zamiast wchodzić do wnętrza okręgu.
TAŚMA DO BIEGANIA
Taśma do chodzenia idealnie sprawdza się podczas zabaw plenerowych, eventów, pikników czy imprez integracyjnych. Najpopularniejsza zabawa z jej wykorzystaniem polega na wspólnym, harmonijnym poruszaniu się kilku osób ustawionych jedna za drugą wewnątrz taśmy. Aby chód był płynny, wymaga skoordynowania ruchów całej grupy.
Jak można ją wykorzystać?
1. Zaprzęg
Uczestników zabawy dzielimy na pary. Pierwsza para wchodzi do okręgu utworzonego przez taśmę i unosi ją na wysokość pasa. Taśma powinna być naprężona tak, by utrzymywała się bez pomocy rąk. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze przebiegnięcie do wyznaczonego punktu. Taśma nie może spaść podczas biegu i nie można jej podtrzymywać rękami. Gdy pierwsza para skończy bieg, zadanie wykonują następni uczestnicy.
2. Gąsienica
Uczestnicy zabawy (3-5 osób) wchodzą do wnętrza taśmy i podtrzymując ja nad głowami ustawiają się jeden za drugim. Pierwsza osoba wykonuje krok do przodu przesuwając jednocześnie taśmę z nad głowy w kierunku stóp. Pozostali uczestnicy wykonują ten sam ruch, synchronizując go z pierwsza osoba w taśmie. Gąsienica zacznie się przesuwać do przodu tylko wtedy, gdy wszyscy uczestnicy będą wykonywać ruch jednocześnie.
WSZYSTKIE WYMIENIONE WYŻEJ AKCESORIA SĄ DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE W SKLEPIE ANIMATORA ZABAW centrumanimatora.pl