SZKOLENIA ANIMACYJNE – CZY WARTO?

student blogDzisiejszy post dedykowany jest w szczególności przyszłym animatorom, ale może tych „starych wyjadaczy” też zainteresujemy. Będzie o szkoleniach na animatorów zabaw dziecięcych. Część naszych czytelników zapewne już w takim szkoleniu uczestniczyła a część zastanawia się czy przyda im się ono w pracy.

Jeszcze kilka lat temu rynek szkoleń animacyjnych był dość ograniczony i dotyczył raczej dużych miast. Obecnie, niekiedy w obrębie jednej aglomeracji, działa kilka firm zajmujących się tą branżą. Kuszą ceną, ilością godzin szkoleniowych lub gratisami. Podpowiemy niezdecydowanym czym kierować się wybierając szkolenie, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego się wystrzegać.

Zapewne wiele osób chcących rozpocząć działalność w animacji zastanawia się, czy takie szkolenie im się przyda. Obecnie wiele firm zatrudniających animatorów wymaga certyfikatu ukończenia profesjonalnego szkolenia dla animatorów zabaw dziecięcych. Certyfikat poświadcza, że animator zdobył wiedzę i umiejętności do bezpiecznego prowadzenia imprez z udziałem dzieci.

Ze względu na brak regulacji prawnych w tej materii należy samemu zadbać o jakość kształcenia i sprawdzić:

– Czy szkolenie prowadzi firma szkoleniowa czy osoba prywatna.

– Jaki jest szczegółowy program szkolenia.

– Czy na szkoleniu prezentowane są podstawowe akcesoria animacyjne.

– Jakie informacje zawiera certyfikat wydawany po ukończeniu szkolenia.

Z tych podpunktów najważniejszym jest program szkolenia. Powinien on zawierać podstawowe techniki animacji (zabawy integracyjne, ruchowe, relaksacyjne, modelowanie baloników, malowanie buziek) a także informacje, jak wykorzystać je podczas imprez dla dzieci. Program powinien przewidywać również informacje o tym, jak odnaleźć się na rynku pracy i jakie możliwości zatrudnienia ma osoba kończąca szkolenie. Kursant powinien dowiedzieć się także, jakie są obowiązujące zasady BHP, jaki jest zakres odpowiedzialności animatora i jak prawidłowo wycenić wartość swojej pracy.

Wybierając szkolenie szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty. Niestety na rynku istnieją firmy, które próbują w nieuczciwy sposób zachęcić do wzięcia udziału w szkoleniu poprzez oferowanie zaświadczeń na drukach MEN. Wiele osób nie wie, że zaświadczenia na drukach MEN to dokument wydawany na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Zaświadczenia według wzoru znajdującego się w powyższym rozporządzeniu mogą wydawać jedynie jednostki oświatowe zarejestrowane w Systemie Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niestety wiele firm wydaje swoje zaświadczenia na dawno już nieaktualnym druku MEN III/1.

Kochani czytelnicy, sprawdzajcie dokładnie, co oferują firmy szkoleniowe, by się później nie rozczarować.

 

Dodaj komentarz